kontakt@kochamswojezycie.pl

+48 883 913 121

Kontakt

Znajdź nas również na:

Jesteśmy po to, aby wspierać i edukować osoby niepełnosprawne z zakresu ich praw

i obowiązków. Wzmacniając samodzielność czynimy życie łatwiejszym!

WIĘCEJ O PROJEKCIE

Przydatne linki

Kontakt

Masz pytania? Zadzwoń!

883 913 121

WYŚLIJ WIADOMOŚĆ

Obserwuj nas:

Poznajcie naszych kolejnych #prawoMOCNYCH uczestników

Waldemar i Alicja - nasi bohaterowie!

9 marca 2023

Kim są #prawoMOCNI?

W kilku zdaniach o tym, jak zostać samodzielnym bohaterem

Waldemar i Alicja - nasi kolejni bohaterowie!

Domyślna treść artykułu.

 

W każdym nowo utworzonym artykule pokaże się wpisany tutaj tekst. Wpisz więc tutaj domyślną treść nowego artykułu lub instrukcję dodawania nowego artykułu dla swojego klienta.

 

Być swoim własnym adwokatem – dlaczego, to takie ważne?

 

 

Bycie samorzecznikiem, to uzyskanie niezależności i kontroli nad swoim życiem, a jednocześnie wniesienie swojej unikalnej perspektywy do społeczeństwa, to także walka ze stereotypami i wspieranie bardziej zróżnicowanej i tętniącej życiem społeczności - celebrującej różnice i doceniającej talenty każdego z nas

 

Podkreślając różne talenty każdego z nas, pokazujemy, że tak naprawdę nie ma między nami różnic i że wszyscy jesteśmy wyjątkowi na swój własny sposób. Zwiększenie pewności siebie osób niepełnosprawnych pomoże im bronić się, walczyć o to, w co wierzą i dążyć do większych celów, co jest kolejnym aspektem pielęgnowania samorządności. Osoby niepełnosprawne stają się lękliwe, niepewne własnych postępów, a czasem nawet sfrustrowane z powodu braku pewności siebie, kiedy odbiera się im prawo do podejmowania decyzji; to także pogłębia brak wiary w siebie i niechęć do otoczenia.  

 

Dlatego budowanie pewności siebie u osób niepełnosprawnych jest kluczowe dla ich ogólnego dobrostanu i sukcesu w życiu. Pozwala im przejąć kontrolę nad swoim życiem, podejmować świadome decyzje i skutecznie bronić siebie.  

 

 

Alu, Waldku - jak czujecie się po projekcie? 

 

— Znakomicie! Jesteśmy bogatsi o wiedzę z różnych dziedzin. Przy czym jest to wiedza nie tylko teoretyczna, bo dzięki projektowi #prawoMOCNI nabyliśmy również doświadczenie praktyczne, które było dla nas bardzo istotne. Zwłaszcza w niektórych sprawach, które już od dłuższego czasu kłębiły nam się w głowie - niejednokrotnie byliśmy na rozdrożu, nie wiedząc jak się zabrać do pewnych spraw lub gdzie i jak możemy je załatwić.  

 

 

Uchylcie rąbka tajemnicy - jaką wiedzę zdobyliście?  

 

— Dowiedzieliśmy się jak korzystać z Internetu oraz jak dbać o swoje bezpieczeństwo w sieci, to po pierwsze. Poprzez szkolenie i porady dietetyczne, wiemy jakie są alergeny i czego unikać w diecie, to także wpłynęło na nasze lepsze zarządzanie budżetem domowym czy rozjaśniło wątpliwości w zakresie wiedzy na temat służby zdrowia - porady i prelekcje na temat tego, gdzie się udać w różnych sytuacjach zdrowotnych oraz co i gdzie można załatwić oceniamy zdecydowanie na plus. 

 

Również dużym plusem był cykl szkoleń dotyczących rozwoju psychicznego czy dbania o swoje zdrowie w sytuacjach, które mogą na nas spaść niespodziewanie – jak w przypadku straty bliskiej osoby. Co więcej, wiemy już, gdzie można skorzystać z usług fryzjerskich i to, że bankomaty mają opcję słuchawek dla osób niewidomych. 

 


 

Chcesz wiedzieć więcej?

 

Skorzystaj z naszych całkowicie darmowych materiałów szkoleniowych, czeka na Ciebie aż 12 modułów, dzięki którym zwiększysz swój zasób wiedzy z zakresu prawa i samorzecznictwa.

 

Kliknij >tutaj< i przejdź do materiałów szkoleniowych!

 


 

O niepełnosprawności przez pryzmat samorzecznictwa.

 

Warto zaznaczyć, że osoby niepełnosprawne mogą wykonywać te same codzienne zadania, co osoby pełnosprawne. Mogą tylko inaczej do nich podchodzić. Ważne jest, aby rozpoznać i uwzględnić różne podejścia i potrzeby osób niepełnosprawnych, aby zapewnić wszystkim równe szanse. Zapewnienie dostępnego środowiska i technologii pomocniczych może również znacznie zwiększyć ich niezależność i jakość życia.

 

Samorzecznictwo to podkreślenie obecnych możliwości osób niepełnosprawnych, a także spojrzenie w przyszłość. To tak naprawdę oddanie głosu osobom o różnej sprawności i różnych możliwościach, które nie chcą być ciężarem dla społeczeństwa, lecz jego uczestnikami i współtwórcami. Dlatego dbajmy o to, aby przede wszystkim promować świadomość na temat niepełnosprawności, aby wspólnie przełamywać bariery społeczne i zmniejszać stygmatyzację osób niepełnosprawnych.

 

 

Waldku, Alu – co chcielibyście zmienić? 

 

— Aby było więcej szkoleń dla urzędników w różnych urzędach, które uświadomiłyby czym jest niepełnosprawność oraz, jak działać w przypadku, gdy pojawia się petent z niepełnosprawnością. Zdarzają się sytuacje, gdy jest potrzeba pomocy przy wypełnianiu dokumentów lub nawet poprowadzenia do stanowiska – tak, aby uniknąć stresu związanego z nieznajomością nowego miejsca.

 

 

A jak rozumiecie dostępność? 

 

— Jako coś na co potrzeba zwrócić większą uwagę. Zwłaszcza przystosowanie instytucji do osób niepełnosprawnych, poprzez podjazdy, barierki, poręczę czy podjazdy. Już i tak dużym uproszczeniem byłoby, gdyby osoba pilnująca wejścia do urzędu zaznajomiła nas z topografią budynku lub wskazała drogę z informacją, na co uważać, bądź nie – tak po ludzku, miło i bez poczucia, że niepełnosprawność zakłóca porządek dnia w danym miejscu.

 

 

 

"Samorzecznictwo to rozwój, ale i świadomość, jak walczyć o swoje"

 

Nauka jest bardzo ważna, ale rozwijanie samodzielności i niezależności to coś zupełnie innego. Osoby niepełnosprawne są często postrzegane jako te, które potrzebują stałej pomocy, ochrony przed ryzykiem, a czasem całkowitej opieki - nawet przy wykonywaniu podstawowych czynności. Niepełnosprawność nie zmniejsza potencjału człowieka i nie oznacza, że nie jest on w stanie sam o siebie zadbać.

 

Ważne jest, aby uznać i uszanować autonomię i niezależność osób niepełnosprawnych oraz zapewnić im wsparcie niezbędne do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym. Poprzez odpowiednie szkolenia i edukację oraz w oparciu o rozwój społeczno-zawodowy, osoby niepełnosprawne mogą prowadzić satysfakcjonujące życie i wnosić cenny wkład do swoich społeczności. 

 

Pamiętamy, że projekt #prawoMOCNI powstał dzięki dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

 

 

 

 

09 marca 2023

kontakt@kochamswojezycie.pl

+48 883 913 121

Kontakt

Znajdź nas również na:

Strona powstała jako część projektu #prawoMOCNI realizowanego z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.  

 

Fundacja Kocham Swoje Życie © 2023

 

 

 

 

Jesteśmy po to, aby wspierać i edukować osoby niepełnosprawne z zakresu ich praw

i obowiązków. Wzmacniając samodzielność czynimy życie łatwiejszym!

WIĘCEJ O PROJEKCIE

Jesteśmy po to, aby wspierać i edukować osoby niepełnosprawne z zakresu ich praw i obowiązków.

Wzmacniając samodzielność czynimy

życie łatwiejszym!

Przydatne linki

Kontakt

Masz pytania? Zadzwoń!

883 913 121

WYŚLIJ WIADOMOŚĆ

Obserwuj nas: