kontakt@kochamswojezycie.pl

+48 883 913 121

Kontakt

Znajdź nas również na:

Jesteśmy po to, aby wspierać i edukować osoby niepełnosprawne z zakresu ich praw

i obowiązków. Wzmacniając samodzielność czynimy życie łatwiejszym!

WIĘCEJ O PROJEKCIE

Przydatne linki

Kontakt

Masz pytania? Zadzwoń!

883 913 121

WYŚLIJ WIADOMOŚĆ

Obserwuj nas:

Czyli o kolejnym etapie projektu i pierwszych wyjściach terenowych

Usługi bez barier - wyjścia terenowe

10 stycznia 2022

Kim są #prawoMOCNI?

W kilku zdaniach o tym, jak zostać samodzielnym bohaterem

Usługi bez barier - pierwsze wyjścia terenowe

Domyślna treść artykułu.

 

W każdym nowo utworzonym artykule pokaże się wpisany tutaj tekst. Wpisz więc tutaj domyślną treść nowego artykułu lub instrukcję dodawania nowego artykułu dla swojego klienta.

 

Wzmacniamy samodzielność

nie tylko opierając się na teorii.

 

 

Główną ideą projektu #prawoMOCNI było nie tylko stworzenie grupy self-adwokatów, która dzięki szkoleniom tematycznym otrzyma wsparcie oraz niezbędną wiedzę do tego, aby samemu móc podejmować ważne życiowe decyzje, ale również pragnęliśmy pokazać, jak prawo do decydowania i dokonywania wyborów wygląda w praktyce. Bo właśnie wtedy najczęściej nasza wiedza i doświadczenie przechodzi największą próbę.

 

Stąd jeszcze na początkowym etapie, gdy rozważaliśmy szereg możliwości oraz opcji, które zwarliśmy w założeniach projektu - narodził się pomysł, aby projekt nie dotyczył tylko suchej teoretycznej wiedzy, a był także formą ćwiczeń na żywej tkance, jaką jest środowisko miejskie do którego przynależą nie tylko instytucje publiczne, ale również wszelkie podmioty oferujące przeróżne usługi z których każdy z nas na co dzień korzysta.

 

Nie negujemy nabywania wiedzy w zaciszu domowym, praktykowania pewnych form poprzez ćwiczenia w sali szkoleniowej czy po prostu przedstawiania cięższych treści w oparciu o materiały edukacyjne, karty pracy czy po prostu prezentacje, bo jest to dobra droga. Niestety, często jest ona drogą na skróty, co pokazało nam doświadczenie, które w głównej mierze opieramy na współpracy z osobami niepełnosprawnymi przy okazji szeregu projektów, które realizujemy. Tak naprawdę, dopiero umiejętne wykorzystanie wiedzy w życiu codziennym jest tym, czego chcemy nauczyć osoby biorące udział w naszym projekcie.

 

 

 

W jaki sposób i na co mają wpłynąć wyjścia warsztatowe?

 

 

Chodzi nam tylko o zmianę sposobu myślenia! Chcemy pokazać, że osoby niepełnosprawne, są w stanie pełnić rolę swoich własnych adwokatów, a jedyne czego potrzebują, to garści cierpliwości i osób, które po prostu w nie uwierzą i pokażą, że nie wszystko w praktyce musi być takie trudne.

 

Gdy mówimy o osobach niepełnosprawnych, najczęściej mamy do czynienia z osobami dorosłymi, gdzie kontynuowanie nauki nie jest możliwe lub jest ono bardzo utrudnione, przez co najczęściej dochodzi do sytuacji, gdy takie osoby, mimo że chcą, to po prostu nie mają jak zwiększyć swojego wykształcenia. Dlatego proponując działania edukacyjne i szkoleniowe, które mają pomóc w nabyciu konkretnej wiedzy, jednocześnie chcemy wyjść daleko poza te ramy, ponieważ zdajemy sobie sprawę, jak różny jest poziom świadomości naszych uczestników.

 

 

Dopiero wdrożenie zakresu tej szkoleniowej wiedzy, jako zasad i obowiązujących reguł, pod postacią praktycznych ćwiczeń w konkretnych miejscach, pozwoli nie tylko na przyswojenie tej wiedzy, ale posłuży także do wypracowania pewnych praktyk i schematów działania u uczestników. Wierzymy, że ćwicząc w konkretnych miejscach oraz mając przy swoim boku opiekuna do pomocy, nauczymy naszych #prawoMOCNYCH bohaterów tego, jak radzić sobie samemu w podobnych sytuacjach.

 


 

To nie wszystko! Rezultaty opublikujemy, aby każdy mógł skorzystać z tej darmowej wiedzy.

 

Oprócz szkoleń i warsztatów przygotujemy kampanię społeczną, a także ogólnodostępne materiały edukacyjne do pobrania dla każdego.

 


 

 

...a więc od czego zaczęliśmy?

 

Na pierwszy ogień poszła jednoosobowa spółka Skarbu Państwa, czyli Poczta Polska, która to wydała nam się idealnym miejscem na nasze pierwsze wyjście terenowe.

 

Każdy z nas chociaż raz miał przyjemność korzystania z usług tej placówki, aby nadać paczkę, wysłać list, odebrać pocztę czy udać się do niej z awizo. Wydawać by się mogło, że są to prozaiczne czynności, które nie wymagają dużej wiedzy, ale nawet i w takim miejscu można się zagubić, gdy nie znamy jego zasad działania czy funkcjonowania.

 

Uczestnicy w ramach szkolenia udali się do dwóch placówek pocztowych, żeby sami mogli wywnioskować, że wbrew pozorom inna lokalizacja, wnętrze czy asortyment sklepowy nie zmienia zakresu usług, jakie poczta świadczy. Opiekun grupy przedstawił im krótką informację na temat samej instytucji jaką jest poczta, wskazał w ramach jakich działań mogą z jej zasobów korzystać oraz w ramach testu przeprowadził ich przez kilka procesów, dotyczących wypełniania druczków, adresowania koperty, odbierania paczki czy płacenia rachunków w okienku (z uwzględnieniem terminu prowizji).

 

 

Następnie każdy z nich samodzielnie miał okazję przećwiczyć rozmowę w okienku, zadać kilka pytań, które rozwiały niektóre wątpliwości oraz finalnie wysłać kartkę, która okazała się najfajniejszym punktem całego wyjścia.

 

 

Co więcej?

 

Następne wyjścia terenowe już przed nami, więc zapraszamy Was na blog oraz stronę Fundacji Kocham Swoje Życie na Facebooku, gdzie zwykle dzielimy się nieco większą fotorelacją. Ponadto stale pracujemy nad kampanią, której efekt już niebawem będzie widoczny w sieci społecznościowej oraz na samej stronie Prawomocnych.

 

Nie możemy zapominać, o tym, że wyjścia terenowe mogły się odbyć dzięki programowi Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, który jest finansowany z Funduszy EOG. Szczególne podziękowania ślemy również do obu placówek pocztowych w Kędzierzynie-Koźlu, które niezwykle ciepło nas przyjęły i dały szansę naszym uczestnikom na pozyskanie nowych umiejętności, które (nie ukrywamy) są niezbędnym elementem naszej codzienności.

 

 

 

 

 

10 stycznia 2022

kontakt@kochamswojezycie.pl

+48 883 913 121

Kontakt

Znajdź nas również na:

Strona powstała jako część projektu #prawoMOCNI realizowanego z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.  

 

Fundacja Różnosprawni © 2023

 

 

 

 

Jesteśmy po to, aby wspierać i edukować osoby niepełnosprawne z zakresu ich praw

i obowiązków. Wzmacniając samodzielność czynimy życie łatwiejszym!

WIĘCEJ O PROJEKCIE

Jesteśmy po to, aby wspierać i edukować osoby niepełnosprawne z zakresu ich praw i obowiązków.

Wzmacniając samodzielność czynimy

życie łatwiejszym!

Przydatne linki

Kontakt

Masz pytania? Zadzwoń!

883 913 121

WYŚLIJ WIADOMOŚĆ

Obserwuj nas: