kontakt@kochamswojezycie.pl

+48 883 913 121

Kontakt

Znajdź nas również na:

Jesteśmy po to, aby wspierać i edukować osoby niepełnosprawne z zakresu ich praw

i obowiązków. Wzmacniając samodzielność czynimy życie łatwiejszym!

WIĘCEJ O PROJEKCIE

Przydatne linki

Kontakt

Masz pytania? Zadzwoń!

883 913 121

WYŚLIJ WIADOMOŚĆ

Obserwuj nas:

Czyli o tym jak zadbać o zdrowe relacje społeczne oraz jak budować własną tożsamość

Trening umiejętności społecznych

12 października 2021

Kim są #prawoMOCNI?

W kilku zdaniach o tym, jak zostać samodzielnym bohaterem

TUS? Czyli o tym, jak dbać o zdrowe relacje społeczne

Domyślna treść artykułu.

 

W każdym nowo utworzonym artykule pokaże się wpisany tutaj tekst. Wpisz więc tutaj domyślną treść nowego artykułu lub instrukcję dodawania nowego artykułu dla swojego klienta.

 

Co na dzisiaj?

 

Dziś spotkaliśmy się aby przybliżyć uczestnikom projektu bardzo ważny temat jakim jest Trening Umiejętności Społecznych oraz zastosowanie jego zasad w codziennym funkcjonowaniu społecznym, ze szczególnym uwzględnieniem dbania o relacje społeczne w miejscu pracy. 

 

Warto zaznaczyć, że to wszystko dzięki programowi Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, który jest finansowany z Funduszy EOG

 

 

 

 

Dlaczego ten temat?

 

Dla większości osób nawiązywanie i utrzymywanie prawidłowych relacji międzyludzkich jest czymś zupełnie naturalnym i prostym. Jest to coś, co robimy na co dzień, nawet nie zastanawiając się nad tym. Wiele osób nie potrafi sobie wyobrazić, że ktoś mógłby mieć problem z nawiązywaniem zdrowych relacji społecznych. Niestety, osoby niepełnosprawne często mają znacznie utrudnione zadanie. Wąskie lub znikome grono znajomych, rzadkie wychodzenie z domu (również te spowodowane trudnościami związanymi z ruchem, tj. przemieszczaniem się) czy izolacja społeczna sprawiają, że niepełnosprawni mają ograniczony kontakt z innymi ludźmi, co wpływa na ich zdolność nawiązywania relacji, zwłaszcza poprzez izolację spowodowaną pandemią wirusa SARS-CoV-2, która dodatkowo nasiliła te problemy. 

 

Pamiętajmy, że osoby z niepełnosprawnościami są integralną częścią społeczeństwa. Chcą pracować, poznawać nowych znajomych i uczestniczyć w wydarzeniach społecznych tak samo jak każdy, a my jesteśmy tutaj po to, aby im to ułatwić. 

 

 

 

 

 

O czym rozmawialiśmy?

 

W celu dokładnego zrozumienia tematu zaczęliśmy nasze spotkanie od wyjaśnienia pojęcia: TUS czyli Treningu Umiejętności Społecznych, by nikt nie miał wątpliwości, o czym będziemy rozmawiać. Następnie przybliżyliśmy najważniejsze zasady funkcjonowania w społeczeństwie, zwracając szczególną uwagę na komunikację, emocje i umiejętność planowania.

 

Jak się okazuje, nie wszystkie zachowania, które uznaliśmy za oczywiste były równie jasne i klarowne dla osób biorących udział w szkoleniu. Na szczęście i jak zawsze nasi uczestnicy - zmobilizowani do działania - zasypali nas pytaniami na które z przyjemnością mogliśmy odpowiedzieć.  

 

Po krótkiej sesji pytań, odpowiedzi i wymianie zdań na zasadzie burzy mózgów, kiedy w końcu mieliśmy pewność, że wszystkie kwestie zostały już wyjaśnione, mogliśmy działać dalej, a więc przejść do następnego tematu, który opierał się na budowaniu własnej tożsamości - ponieważ samostanowienie to również pewność co do samego siebie. Ten temat spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony uczestników i wymagał bardzo dokładnego omówienia, ale jak zawsze daliśmy radę! 

 

Na zakończenie zostawiliśmy sobie temat najłatwiejszy i chyba też najprzyjemniejszy, czyli krótki savoir vivre dotyczący umiejętności społecznych w pracy. Prócz przedstawionych przez nas najważniejszych zasad zachowania, sami uczestnicy zgłosili wiele istotnych kwestii, które mogą zaburzać relacje społeczne w pracy oraz nie omieszkali wskazać pomysłów na ich uniknięcie.  

 

 

 

Jaki wniosek?

 

Umiejętności społeczne mają ogromny wpływ na życie każdego z nas i bardzo się cieszymy, że mogliśmy poruszyć ten temat na naszym dzisiejszym szkoleniu. Cieszymy się także z faktu, że osoby niepełnosprawne jak zawsze wykazały dużą frekwencję i ogromne zaangażowanie w dyskusję. 

 

Dziękujemy Wam za udział w szkoleniu i zapraszamy na kolejne! 

 

 

 

 

12 października 2021

kontakt@kochamswojezycie.pl

+48 883 913 121

Kontakt

Znajdź nas również na:

Strona powstała jako część projektu #prawoMOCNI realizowanego z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.  

 

Fundacja Kocham Swoje Życie © 2023

 

 

 

 

Jesteśmy po to, aby wspierać i edukować osoby niepełnosprawne z zakresu ich praw

i obowiązków. Wzmacniając samodzielność czynimy życie łatwiejszym!

WIĘCEJ O PROJEKCIE

Jesteśmy po to, aby wspierać i edukować osoby niepełnosprawne z zakresu ich praw i obowiązków.

Wzmacniając samodzielność czynimy

życie łatwiejszym!

Przydatne linki

Kontakt

Masz pytania? Zadzwoń!

883 913 121

WYŚLIJ WIADOMOŚĆ

Obserwuj nas: