kontakt@kochamswojezycie.pl
Masz pytania? Zadzwoń!
883 913 121
Najważniejsze procedury, które tyczą się bliskich nam osób
27 września 2021
W kilku zdaniach o tym, jak zostać samodzielnym bohaterem
Domyślna treść artykułu.
W każdym nowo utworzonym artykule pokaże się wpisany tutaj tekst. Wpisz więc tutaj domyślną treść nowego artykułu lub instrukcję dodawania nowego artykułu dla swojego klienta.
Aspekty śmierci, w ujęciu emocjonalnym oraz prawnym
Kolejne szkolenie #prawoMOCNYCH już za Nami! Tym razem omówiliśmy trudny temat śmierci, poznając najważniejsze procedury prawne, świadczenia pieniężne oraz kwestie związane z organizacją pogrzebu.
Nie poprzestaliśmy jednak na samych aspektach prawnych śmierci - mówiliśmy również o fazach żałoby, o tym jak poradzić sobie ze stratą bliskiej osoby i gdzie szukać pomocy.
Szkolenie zrealizowaliśmy dzięki programowi Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, który jest finansowany z Funduszy EOG. Serdecznie dziękujemy!
Śmierć - i co dalej?
Każdego z nas czeka przykry moment pożegnania bliskiej osoby. Śmierć jest naturalną koleją rzeczy i choć sprawia mnóstwo bólu, niesie za sobą kroki prawne, które należy odpowiednio zrealizować.
W tak ważnej chwili, mimo natłoku smutku i żalu po stracie, warto wiedzieć, jak działać oraz co zrobić, by pochować godnie bliską nam osobę.
Jakich dokumentów potrzebujemy?
W czasie szkolenia omówiliśmy dokładnie wszystkie dokumenty i formalności, które są niezbędne aby móc godnie pochować zmarłą osobę. Zaczynając szkolenie od karty zgonu, poprzez akt zgonu, formalności w urzędach, kończąc na zasadach wyboru zakładu pogrzebowego.
Powiedzieliśmy sobie dokładnie o możliwościach i usługach oferowanych przez zakłady pogrzebowe takich jak np. przewóz ciała do chłodni jak i o potencjalnych kosztach wykupienia takich usług oraz sposobach płatności.
Pochówek i pogrzeb
Dzięki uczestnictwie w warsztatach poznaliśmy też kwestie, związane z organizacją pogrzebu w zarówno w instytucji religijnej jak i na cmentarzu komunalnym. Wiele osób pragnie mszy pogrzebowej w kościele katolickim jak i pochówku na katolickim cmentarzu, omówiliśmy więc wszelkie formalności, jakich należy dopełnić, aby taką mszę i pochówek zorganizować.
Nie pominęliśmy też osób, pragnących pochować bliską osobę na cmentarzu komunalnym, tamtejsze formalności też zostały dokładnie omówione.
Jakie świadczenia pieniężne poznaliśmy?
Podczas szkolenia rozmawialiśmy na temat podstawowych świadczeń pieniężnych, związanych ze śmiercią bliskiej nam osoby. Dowiedzieliśmy się czym jest zasiłek pogrzebowy, kto może się o niego ubiegać, a także na jakich zasadach działa renta rodzinna.
Omówiliśmy również temat odprawy pośmiertnej, spadku oraz testamentu, czyli rozporządzenia własnym majątkiem na wypadek śmierci. Przybliżyliśmy kwestie zachowku, podatku od spadku oraz odszkodowania (gdy śmierć nastąpiła w przypadku błędu lekarskiego czy wypadku przy pracy).
Ostatnim aspektem prawnym, który znalazł się w zakresie szkolenia było prawo karne. Dowiedzieliśmy się czym jest wypadek nieumyślny, a czym zabójstwo - i kiedy kara w przypadku zabójstwa może zostać złagodzona.
A co z emocjami?
Gdy dowiadujemy się o śmierci kogoś bliskiego, najczęściej towarzyszy nam szok. Jesteśmy wstrząśnięci, nie możemy uwierzyć w to co się stało, czujemy się jak we śnie. Często też targają nami silne emocje, których nie rozumiemy. Ważne jest wtedy, żebyśmy podczas żałoby nie zostali sami ze swoimi emocjami. Na spotkaniu omówiliśmy etapy żałoby, przez które każdy musi przejść by pogodzić się ze śmiercią.
Powiedzieliśmy też o emocjach, które pojawiają się podczas żałoby, a które uznawane są za niestosowne, choć są zupełnie naturalne, takich jak np. złość na zmarłego. Wytłumaczyliśmy dlaczego należy pozwolić sobie na przeżywanie żałoby, jak ważne jest, by nie tłumić wtedy swoich emocji. Mówiliśmy także o objawach zdrowotnych, które mogą się pojawić w wyniku tak silnego stresu jakim jest utrata kogoś bliskiego.
Na koniec wskazaliśmy też, które zachowania są zupełnie normalne, nawet potrzebne, a które sugerują, że jednak powinniśmy zwrócić się po pomoc do specjalistów.
Temat do łatwych nie należał, ale jego omówienie było nam wszystkim bardzo potrzebne. Teraz w trudnej sytuacji łatwiej będzie nam odnaleźć się w gąszczu formalności i dokumentów, oraz zrozumieć i zaakceptować własne uczucia.
Niebawem spotkamy się na kolejnym szkoleniu, tym razem obejmującym nieco lżejszy temat.
Do zobaczenia!
kontakt@kochamswojezycie.pl
Strona powstała jako część projektu #prawoMOCNI realizowanego z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.
Fundacja Kocham Swoje Życie © 2023
Masz pytania? Zadzwoń!
883 913 121