kontakt@kochamswojezycie.pl
Masz pytania? Zadzwoń!
883 913 121
Podsumowanie szkoleń modułowych oraz plany na kolejny etap projektu
03 stycznia 2022
W kilku zdaniach o tym, jak zostać samodzielnym bohaterem
Domyślna treść artykułu.
W każdym nowo utworzonym artykule pokaże się wpisany tutaj tekst. Wpisz więc tutaj domyślną treść nowego artykułu lub instrukcję dodawania nowego artykułu dla swojego klienta.
Przyszedł czas na końcowe podsumowanie szkoleń!
Z dumą informujemy, że pierwszą część naszego prawomocnego projektu mamy już za sobą, to właśnie miesiąc grudzień był tym czasem, gdy moduły szkoleniowe zaplanowane w ramach projektu #prawoMOCNI zostały zrealizowane! Nie ukrywamy, że był to czas bardzo intensywnej pracy, ale i wielu owocnych spotkań z uczestnikami, jak i rodzicami/opiekunami, którzy brali udział w projekcie.
Podczas szkoleń omówiliśmy szeroki zakres materiału, przekazaliśmy osobom niepełnosprawnym ogrom wiedzy, ale także czuwaliśmy nad wartością merytoryczną przekazywanych treści, czy dbaliśmy o to, aby każdy trudniejszy temat był dostosowany do możliwości poznawczych grupy, stąd spędziliśmy ze sobą wiele bardzo interesujących godzin, podczas których rozmawialiśmy o przykładach życiowych oraz sposobach radzenia sobie w trudniejszych sytuacjach.
Każde z tych spotkań było wyjątkowe i wprowadzało mnóstwo wiedzy przydatnej w życiu codziennym. Nie możemy zapominać, że szkolenia te mogły się odbyć dzięki programowi Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, który jest finansowany z Funduszy EOG.
Udział osób niepełnosprawnych podczas szkoleń pokazał nam, że jedyne bariery jakie mamy, to te które sami sobie stawiamy w głowie.
Nikt z nas nie rodzi się z wiedzą o wszystkim, nabywamy ją poprzez edukację, doświadczenie czy dzięki temu, że sami chcieliśmy po nią sięgnąć. Osoby niepełnosprawne bardzo często nawet nie zdają sobie sprawy z ogromu potencjału, jaki w nich drzemie. Mierzą się na co dzień z trudnymi sytuacjami, nie wiedząc nawet, jak ani gdzie je rozwiązać. Dzięki szkoleniom nie tylko chcieliśmy pomóc w nabyciu tej wiedzy, ale również pokazać, że w większości przypadków tylko chęci dzielą nas od tego, aby jeszcze lepiej i jeszcze mocniej znać swoje prawa, a także zaznaczyć swoje miejsce w świecie.
Znajomość prawa jest niezbędna, bo to dzięki niemu nie jesteśmy bezradni, ale prawo to nie tylko kodeksy i dokumenty. To również samoświadomość, bycie człowiekiem, wolność jednostki czy nawet sposób na lepsze prezentowanie siebie. Dopiero gdy odkleimy łatkę, którą otrzymują osoby niepełnosprawne, to dopiero wtedy uwierzą one w siebie - zauważmy, że po drugiej stronie jest taki sam człowiek, który czasem czegoś nie wie, czasem potrzebuje pomocy, ale i potrafi nas zaskoczyć wytrwałością, chęcią do działania czy posiada talenty, które niczym się nie różnią od naszych, bo dotyczą tych samych zainteresowań i pasji.
Przez ostatnie kilka miesięcy działo się naprawdę sporo, zdążyliśmy omówić 12 modułów tematycznych, które były przewidziane w projekcie.
Realizację projektu rozpoczęliśmy równo rok temu, jeszcze nie wiedząc jaka niesamowita przygoda nas czeka oraz jak wpłynie to na nas samych. Plany były wielkie, chęci oraz rąk do pracy nie brakowało i na szczęście - udało nam się osiągnąć to, co zaplanowaliśmy!
Podczas tych wszystkich godzin (które jeszcze poprzedzały szkolenia) tworzyliśmy, wykreślaliśmy, dodawaliśmy, odejmowaliśmy wciąż to nowe pomysły i sposoby na przygotowanie nie tylko materiałów merytorycznych, ale również prezentacji, które były niezbędnym czynnikiem naszych szkoleń. Musimy przyznać, że efekt końcowy materiałów wizualnych, to nie tylko zasługa projektanta graficznego, ale również duży w tym udział miała nasza Prawomocna grupa, która z wielką chęcią testowała czytelność materiałów, ale również rzucała nowe propozycje oraz sugestie, które podczas tych spotkań nasunęły im się na myśl. Dzięki temu prezentacje te były na naprawdę wysokim poziomie, co nieraz zaznaczyli sami uczestnicy.
Przypomnijmy tylko, jaki był skład modułów tematycznych:
Rodzina, najbliżsi - uczucia, przemoc, jak się chronić,
Wsparcie przy podejmowaniu decyzji,
Kontakt z podstawowymi instytucjami,
Sprawy konsumenckie,
Prawo karne, trudne sytuacje, policja i sąd,
Internet i bezpieczeństwo cyfrowe,
Jestem pracownikiem, prawo pracy, obowiązki pracownika,
Pieniądze, budżet domowy, oszczędzanie,
Hobby i zainteresowania - możliwości i zagrożenia,
Śmierć - aspekty emocjonalne i prawne,
Trening umiejętności i kompetencji społecznych,
Self-prezentacja.
Odnosząc się do samych szkoleń wiemy, że część tych tematów dotyczących śmierci i pochówku, przemocy - zwłaszcza w domu i szkole, prawa pracy oraz jego zawiłości pod względem tematyki jak i różnić pomiędzy pracownikiem, a pracodawcą, czy samo prawo karne, opierające się głównie na przepisach i ciężkiej terminologii było tym, co spotkało się na początku z największą trudnością dla uczestników zarówno pod kątem samej treści jak i emocji, które wzbudzały. Niemniej jednak, poprzez wspólną pracę, szereg rozmów i prostych przykładów, nawet i te tematy spotkały się ze zrozumieniem, a także wyjaśniły pewne sprawy i dały nadzieję na poprawę niektórych sytuacji.
Inna natomiast dotyczyła tematyki nieco przyjemniejszej zarówno dla osoby prezentującej jak i odbiorców. W skład takich tematów wchodziło hobby i zainteresowania, które poruszało także tematykę dopingu, uzależnień, a nawet bezpieczeństwa w podróży. Trening umiejętności społecznych oraz self-prezentacja, wzbudzały ogrom pozytywnych emocji oraz bardzo burzliwe dyskusje, podczas których dowiedzieliśmy się nieco więcej o samych uczestnikach projektu.
Prócz powyższych odwiedziliśmy również przeróżne rejony od bezpiecznego surfowania po sieci, rozporządzania budżetem domowym i planowania własnych wydatków, po załatwianie wszelkich spraw konsumenckich, które dotyczyły nie tylko zakupów stacjonarnych, ale podjęliśmy także temat podejmowania decyzji, który przede wszystkim uświadomił uczestnikom, jak ważne są decyzje w naszym życiu oraz dlaczego samorzecznictwo jest tak ważnym aspektem i czynnikiem w naszym życiu.
Ostatnim tematem szkoleniowym, który zrealizowaliśmy, nie bez powodu był kontakt z podstawowymi instytucjami.
Kolejną częścią projektu #prawoMOCNI są wyjścia terenowe. Dlatego tak bardzo ważnym tematem okazał się moduł dot. kontaktu z podstawowymi instytucjami, ponieważ pragnęliśmy, aby część tych informacji była dla naszych uczestników jeszcze na gorąco. O ile poczta czy komunikacja miejska zazwyczaj nie powoduje wzrostu poziomu stresu, o tyle tego samego nie można powiedzieć o takich instytucjach jak: Urząd Skarbowy, ZUS, Administracja, Bank, Placówki medyczne czy inne punkty, które wymagają swobody poruszania się po obiekcie, znajomości terminów branżowych oraz obycia w terenie.
Poprzez zapoznanie się w formie prezentacji z udzielanymi tam formalnościami, możliwościami oraz niezbędną dokumentacją, te miejsca przestały jawić się jako nieprzyjemne i skomplikowane, a zaczęły nawet interesować naszych uczestników. Co więcej! Temat tak się spodobał, że pozwoliliśmy naszym uczestnikom po części wybrać te miejsca, które według nich są dla nich najbardziej przydatne i w których to chcieliby móc już na "żywo" poćwiczyć te tematy i sposoby, które poznali na szkoleniu.
Co dalej?
Oczywiście wyjścia terenowe! Kończąc szkolenia tematyką, już poniekąd wyjściową zaplanowaliśmy łagodne przejście pomiędzy jeszcze teorią, a już praktyką. Dzięki zapoznaniu się jeszcze na spokojnie i na miejscu z wszelkimi instytucjami, jakie mamy na terenie kraju, poprzez dyskusję w grupie na temat bliższych nam placówek oraz poprzez karty pracy udało nam się przygotować uczestników na kolejny etap projektu.
Zamierzamy wraz z niepełnosprawnymi uczestnikami projektu odwiedzić wybrane instytucje publiczne, aby dać im szansę na samodzielne załatwienie typowych codziennych sprawunków, które nie tylko utrwalą ich szkoleniową wiedzę, ale nauczą poprawnych nawyków.
Planowo uczestnicy będą podzieleni na czteroosobowe oraz pięcioosobowe grupy, które to wybiorą się w towarzystwie trenera do wybranych instytucji, by tam na zasadzie prób i błędów, każda z grup mogła załatwić sprawę o charakterze urzędowym, uzyskać informacje na wybrany temat w oparciu o specyfikację placówki czy nawet wykonać wspólnie codzienną czynność, taką jak: poruszanie się środkiem komunikacji, zakup towaru, a nawet obsługa bankomatu.
Czy sobie poradzą?
Na pewno! Nie mamy co do tego najmniejszych wątpliwości. Niemniej jednak, każda z kilkuosobowych grup osób niepełnosprawnych będzie odwiedzać instytucje w towarzystwie specjalisty, który pomoże rozwiązać ewentualne problemy i wyjaśnić pojawiające się niejasności czy odpowiedzieć na pytania. Nie jest przecież sztuką nauczenie się teorii na pamięć, lecz właśnie umiejętne jej wykorzystanie w życiu codziennym i tego właśnie chcemy nauczyć osoby biorące udział w szkoleniach.
Słyszymy się już niebawem! Tymczasem bierzemy się do pracy i już za niedługo wrócimy do Was z materiałem z wyjść terenowych.
kontakt@kochamswojezycie.pl
Strona powstała jako część projektu #prawoMOCNI realizowanego z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.
Fundacja Różnosprawni © 2023
Masz pytania? Zadzwoń!
883 913 121