kontakt@kochamswojezycie.pl

+48 883 913 121

Kontakt

Znajdź nas również na:

Jesteśmy po to, aby wspierać i edukować osoby niepełnosprawne z zakresu ich praw

i obowiązków. Wzmacniając samodzielność czynimy życie łatwiejszym!

WIĘCEJ O PROJEKCIE

Przydatne linki

Kontakt

Masz pytania? Zadzwoń!

883 913 121

WYŚLIJ WIADOMOŚĆ

Obserwuj nas:

Nasz kolejny bohater o tym, jak samorzecznictwo nie pozwala na monotonię w życiu.

Poznajcie Grzegorza! Samorzecznika 

11 kwietnia 2023

Kim są #prawoMOCNI?

W kilku zdaniach o tym, jak zostać samodzielnym bohaterem

Poznajcie Grzegorza! Samorzecznika, który nie lubi monotonii

Domyślna treść artykułu.

 

W każdym nowo utworzonym artykule pokaże się wpisany tutaj tekst. Wpisz więc tutaj domyślną treść nowego artykułu lub instrukcję dodawania nowego artykułu dla swojego klienta.

 

Jak zadbać o niezależność osób niepełnosprawnych?

 

 

Dbanie o niezależny rozwój zaczyna się tak naprawdę od ciągłej i rzetelnej edukacji na temat niepełnosprawności, ale również poprzez promowanie pozytywnych postaw i wzorców. Niejednokrotnie osoby niepełnosprawne są postrzegane przez innych ludzi, jako osoby niezdolne do samodzielności, co przekłada się na pozbawianie ich możliwości pełnego uczestnictwa w życiu społecznym. Pamiętajmy jednak, że niepełnosprawność może mieć różne formy i stopnie nasilenia i nie zawsze osoba niepełnosprawna oznacza osobę niezdolną do samodzielnego, dorosłego życia. 

 

Dlatego tak ważne jest podejście społeczeństwa, podejmowanie dyskusji na temat osób wykluczonych i informowanie o sytuacji osób niepełnosprawnych. Będąc społeczeństwem bardziej przyjaznym, otwartym i akceptującym - zapewniamy im równy dostęp do różnych dziedzin życia, taki jak: edukacja, praca czy kultura. Wspólnie dbajmy o niezależność osób niepełnosprawnych i starajmy się nie tylko walczyć o ich prawa, ale akceptować ich różne formy sprawności. 

 

 

Grzegorz, jak się czujesz po projekcie? 

 

 

— Bardzo świadomie, projekt #prawoMOCNI sprawił, że mogłem doświadczyć całkiem innych rzeczy, podyskutować na tematy prawne, być częścią działań i zgłaszać swoje opinie oraz pomysły. To był okres odkrywania i rozwijania swoich talentów. Lubię się uczyć nowych rzeczy – tym samym nie mam monotonii w życiu. 

 

 

A co dobrego przyniósł Ci projekt? 

 

— Wymianę doświadczeń i rozwijanie się - bez oceniania. Najbardziej cieszyło mnie to, że mogłem poznać innych ludzi, nawiązać nowe znajomości i pomóc niektórym osobom. No i świadomość tego, że mam prawa takie same jak inni ludzie, to było dla mnie coś ważnego. 

 


 

Chcesz być, jak nasi prawomocni bohaterowie?

 

Skorzystaj z naszych całkowicie darmowych materiałów szkoleniowych, czeka na Ciebie aż 12 modułów, dzięki którym zwiększysz swój zasób wiedzy z zakresu prawa i samorzecznictwa.

 

Kliknij >tutaj< i przejdź do materiałów szkoleniowych!

 


 

 

Jakie są bariery na jakie napotykają osoby niepełnosprawne?  

 

Zarówno w kontekście edukacji, jak i w życiu codziennym osoby niepełnosprawne napotykają na wiele barier, które utrudniają im rozwój i funkcjonowanie w społeczeństwie. Najczęściej są to bariery edukacyjne, architektoniczne, systemowe oraz te związane z nieakceptacją środowiska czy stereotypami, które utrudniają integracje społeczną i zawodową osób niepełnosprawnych.  

 

Walka z barierami edukacyjnymi czy systemowymi, to przede wszystkim dbanie o głos osób niepełnosprawnych, tak aby mogli uczyć się, rozwijać i pracować. To także alternatywne źródła informacji, takie jak język migowy, napisy czy komunikacja wspomagana, umożliwiające dostęp do informacji oraz dokumentów i formularzy urzędowych, tak by osoby niepełnosprawne mogły zwiększać swoją samodzielność w takim samym stopniu, jak osoby pełnosprawne - nie bojąc się korzystania z usług publicznych czy załatwiania codziennych formalności.  

 

 

Grzegorz, jak widzisz swoją przyszłość? 

 

— Marzy mi się mieszkanie samemu. Chciałbym mieć ogródek, gdzie mógłbym uprawiać warzywa. Wtedy czułbym, że mam więcej swobody i mogę tak naprawdę decydować o sobie.

 

 

A co chciałabyś zmienić? 

 

— Chciałbym, aby była większa wrażliwość społeczeństwa na osoby niepełnosprawne, tak aby nie były one wykluczane. Chcę się rozwijać, uczyć i mieć dostęp do rzeczy i usług, jak każdy inny. Niestety często spotykam się z nietolerancją ze strony ludzi.

 

Przykro, że w tych czasach jest tyle niezrozumienia, a niepełnosprawność to dalej bariera. Najbardziej boli mnie to, że widzę, jak ludzie się ode mnie odwracają, jakby się mnie bali, a przecież nie jestem gorszy.

 

 

"Samorzecznictwo to perspektywa na rozwój i lepsze życie" 

 

Bycie samorzecznikiem, to wyrażanie swoich opinii, zdobywanie umiejętności i możliwość wypowiadania się we własnym imieniu, ale również dbanie o swoje prawa. Ważne jest, aby osoby niepełnosprawne miały możliwość bycia aktywną częścią społeczeństwa i dzieliły się swoimi doświadczeniami, aby mogły zwrócić uwagę na problemy z jakimi się borykają oraz wskazać potrzeby, jakie mają. Istotne jest również to, aby dbać o dostęp do odpowiednich narzędzi, szkoleń i warsztatów, które pomogą im w rozwijaniu swoich umiejętności i pozwolą zwiększyć zakres swoich kompetencji.  

 

 

Pamiętajmy, że osoby niepełnosprawne mają prawo do równego traktowania w każdej dziedzinie życia, mają również prawo uczestniczyć w życiu kulturalnym czy poruszać się środkami transportu publicznego, więc każda zmiana umożliwiająca im większy dostęp do usług, jest ważna i potrzebna. Tak samo nie powinny być wykluczane na rynku pracy, bo niejednokrotnie to praca pozwala im na integrację ze środowiskiem, daje poczucie wartości, zaangażowania i skłania do podnoszenia swoich kwalifikacji.

 

Niepełnosprawność jest częścią ludzkiej różnorodności, która składa się na różne perspektywy i doświadczenia, co prowadzi nas wszystkich do większej innowacji i kreatywności.  

 

Pamiętamy, że projekt #prawoMOCNI powstał dzięki dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

 

 

 

 

11 kwietnia 2023

kontakt@kochamswojezycie.pl

+48 883 913 121

Kontakt

Znajdź nas również na:

Strona powstała jako część projektu #prawoMOCNI realizowanego z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.  

 

Fundacja Różnosprawni © 2023

 

 

 

 

Jesteśmy po to, aby wspierać i edukować osoby niepełnosprawne z zakresu ich praw

i obowiązków. Wzmacniając samodzielność czynimy życie łatwiejszym!

WIĘCEJ O PROJEKCIE

Jesteśmy po to, aby wspierać i edukować osoby niepełnosprawne z zakresu ich praw i obowiązków.

Wzmacniając samodzielność czynimy

życie łatwiejszym!

Przydatne linki

Kontakt

Masz pytania? Zadzwoń!

883 913 121

WYŚLIJ WIADOMOŚĆ

Obserwuj nas: