kontakt@kochamswojezycie.pl
Masz pytania? Zadzwoń!
883 913 121
Jak realizować się dbając o pasję i marzenia?
1 lutego 2023
W kilku zdaniach o tym, jak zostać samodzielnym bohaterem
Domyślna treść artykułu.
W każdym nowo utworzonym artykule pokaże się wpisany tutaj tekst. Wpisz więc tutaj domyślną treść nowego artykułu lub instrukcję dodawania nowego artykułu dla swojego klienta.
Dlaczego tak stawiamy na samostanowienie?
Zwrócenie uwagi na wartość jaką ma dążenie do bycia bardziej samodzielnym wśród osób niepełnosprawnych, jest niezwykle istotne – dążenie do samostanowienia czyni życie łatwiejszym i pozwala lepiej funkcjonować w życiu społecznym. To także szansa na zwiększenie poczucia autonomii czy samorealizacji, ale również wiedza, jak wykorzystywać w pełni swoje prawa.
Samostanowienie wpływa na wiele aspektów życia, to dzięki niemu osoba niepełnosprawna ma możliwość podejmowania decyzji dotyczących pracy, edukacji, mieszkania czy aktywności społecznej. Poprzez prawo do wyrażania własnych potrzeb, spełniamy cele i marzenia osób niepełnosprawnych, które są istotne dla każdego, kto jest częścią społeczeństwa. Każdy z nas ma potrzebę bycia docenianym, akceptowanym i wysłuchanym, więc nie odbierajmy tej możliwości osobom, które są niepełnosprawne
Dawid, jak się czujesz po projekcie?
— Dobrze! Wiem co zrobić, aby starczyło mi na siebie i przyjemności oraz rozwijanie moich pasji. Cieszę się z tego. Uważam też, że ważne jest wspieranie osób niepełnosprawnych - wsparcie jest ważne, bo to daje dużo. Najważniejsze jest to, że ma się mniej strachu w sobie o to czy będziemy akceptowani czy też nie. Wiem też, że dowiedziałem się wielu cennych rzeczy i umiejętności potrzebnych do tego, żeby być jeszcze lepszy. Jest to fajne i będę to pamiętać już zawsze!
Chcesz wiedzieć więcej?
Skorzystaj z naszych całkowicie darmowych materiałów szkoleniowych, czeka na Ciebie aż 12 modułów, dzięki którym zwiększysz swój zasób wiedzy z zakresu prawa i samorzecznictwa.
Kliknij >tutaj< i przejdź do materiałów szkoleniowych!
A co dobrego przyniósł Ci projekt?
— Chciałbym założyć rodzinę, być bardziej samodzielny, a dzięki nowym rzeczom, których nauczyłem się podczas projektu #prawoMOCNI mam więcej pewności siebie i usłyszałem dużo miłych słów. Nauczyłem się lepiej dbać o pieniądze i mam marzenia, które chciałbym spełnić. W moim planach jest także nauka prawa jazdy - uczę się przepisów drogowych i niektóre już dobrze znam. Zawsze staram się dbać o innych ludzi, a nauka nowych rzeczy sprawiła, że mogę lepiej pomóc innym.
Każdy z nas zasługuje na samodzielne i dorosłe życie.
Projekt #prawoMOCNI pokazywał, jak ważne jest uczenie się o własnych prawach, jak skutecznie wyrażać własne zdanie lub bronić swojej pozycji. Nie tylko brał pod uwagę to, jak wykorzystywać tę wiedzę w radzeniu sobie z codziennymi problemami, ale przede wszystkim - uczył otwartego myślenia, szacunku do drugiego człowieka i poszanowania godności innych.
Zrozumienie, że mamy potrzeby, cele czy marzenia i mamy prawo o nie walczyć, był ogromnym krokiem naprzód, by uzmysłowić naszym uczestnikom, że nie tylko potrafią, ale również mają prawo dążyć do samodzielnego i dorosłego życia, nawet pomimo swoich trudności. Trzeba pamiętać, że nie ma osoby na świecie, która nie czuje potrzeby, aby w pewnym momencie stać się samodzielną i niezależną istotą. Dlatego tak istotne było to, aby nasi uczestnicy uwierzyli w swoje możliwości, wzmocnili pewność siebie i w końcu odnaleźli swój prawomocny głos, który nie tylko stał się inspiracją dla innych, ale także pokazał, że mimo stereotypów - mają coś do przekazania.
Dawid, jak widzisz swoją przyszłość?
— Chciałbym kiedyś być samodzielny i założyć rodzinę, to jest moim marzeniem. Chcę też, aby inni widzieli mnie jako osobę samodzielną i potrafiącą zajmować się swoimi bliskimi. Może kiedyś uda mi się coś zrobić, aby komunikacja w miejscu, w którym mieszkam była lepsza, tak abym mógł szybciej dojeżdżać i częściej podróżować. To na pewno ucieszyłoby też innych! Chciałbym też zobaczyć nowe rzeczy, ale to plan na przyszłość, bo wiem, że podróżowanie to coś, co muszę przemyśleć i wziąć po uwagę wszystkie rzeczy, które się z tym wiążą.
A czym dla Ciebie jest niezależność i samodzielność?
— Mam więcej pewności siebie i przekonania, że jestem wystarczający, wiem, że mogę sam o sobie decydować i dużo się nauczyłem. Lepiej dbam o swój budżet i rozwijam swoje pasje – ostatnio kupiłem sobie nawet coś, co chciałem mieć od dawna. Chcę się dalej rozwijać i robić postępy.
"Samorzecznictwo pozwala spełniać swoje pasje i marzenia"
#prawoMOCNI miał także na celu zapewnić osobom niepełnosprawnym możliwości realizacji swoich planów, pasji i marzeń - udostępniając im przyjazną przestrzeń, pokazywaliśmy, że mogą mówić w swoim imieniu oraz śmiało toczyć dyskusję na tematy, które ich interesują bądź dotyczą. W tym celu wypracowaliśmy niezbędne narzędzia, które ułatwiły nam przekazywanie najważniejszych informacji dotyczących samorzecznictwa, jak również pozwoliły na zwiększenie zasobu wiedzy naszych uczestników, tak aby pewniejsi o nowe doświadczenie, śmiało korzystali z potencjału, jaki w nich drzemie.
Cieszy nas to, że uczestnicy z chęcią opowiadają o swoich pasjach i marzeniach, bo dzięki temu widzimy, jaką zmianę i drogę przeszli, aby snuć takie plany. Nie poprzestajemy jednak na laurach, bo stale będziemy dążyć do zmiany sposobu myślenia o niepełnosprawności. Chcemy, by ten głos wpłynął na postrzeganie osób niepełnosprawnych i pokazał, że są oni w stanie pełnić rolę własnych adwokatów, a jedyne czego potrzebują, to odrobinę zaufania i wiary bliskich w to, że sobie poradzą.
Pamiętamy, że projekt #prawoMOCNI powstał dzięki dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.
kontakt@kochamswojezycie.pl
Strona powstała jako część projektu #prawoMOCNI realizowanego z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.
Fundacja Kocham Swoje Życie © 2023
Masz pytania? Zadzwoń!
883 913 121