kontakt@kochamswojezycie.pl

+48 883 913 121

Kontakt

Znajdź nas również na:

Jesteśmy po to, aby wspierać i edukować osoby niepełnosprawne z zakresu ich praw

i obowiązków. Wzmacniając samodzielność czynimy życie łatwiejszym!

WIĘCEJ O PROJEKCIE

Przydatne linki

Kontakt

Masz pytania? Zadzwoń!

883 913 121

WYŚLIJ WIADOMOŚĆ

Obserwuj nas:

Adam o wrażeniach z projektu i tym czym jest dla niego samorzecznictwo.

Poznajcie Adama! Samorzecznika

23 marca 2023

Kim są #prawoMOCNI?

W kilku zdaniach o tym, jak zostać samodzielnym bohaterem

Poznajcie Adama! Kolejnego samorzecznika

Domyślna treść artykułu.

 

W każdym nowo utworzonym artykule pokaże się wpisany tutaj tekst. Wpisz więc tutaj domyślną treść nowego artykułu lub instrukcję dodawania nowego artykułu dla swojego klienta.

 

Twój głos samorzecznictwa!

 

 

Pamiętajmy, że to, co dla jednego z nas jest codziennością lub błahostką, niekoniecznie musi być tym samym dla drugiej osoby. Projekt #prawoMOCNI, to przede wszystkim potrzeba wyzbycia się niepewności i paniki, ale także podniesienie wiedzy i umiejętności społecznych osób niepełnosprawnych, poprzez teorię i praktykę i wsparcie. 

 

Nierzadko problemy osób niepełnosprawnych leżą w bardzo podstawowej kwestii, takiej jak zakupy, ważność paragonu czy możliwość złożenia reklamacji. Oznacza to, że zdobycie wiedzy pozwalającej na bycie rzecznikiem własnych potrzeb, jest często szansą na lepsze i dorosłe życie. Świadomość swoich praw jest tak ważna, że pozbawianie osób niepełnosprawnych edukacji w tym zakresie powoduje ich wycofanie, co przekłada się na brak poczucia własnej wartości i pewności siebie, utrudniając im pełne uczestnictwo w życiu społecznym i realizację celów.  

 

Dlatego tak ważne, jest to, aby wyposażyć osoby niepełnosprawne w wiedzę i umiejętności w zakresie samorzecznictwa, aby mogły prowadzić satysfakcjonujące życie i stać się częścią społeczności. 

 

 

Adam, jak się czujesz po projekcie? 

 

— Czuję się super! Dzięki projektowi #prawoMOCNI zdobywam nowe zainteresowania. Jestem bardziej samodzielny i pewny siebie. Wiem, że mogę pracować i zarabiać na siebie, poznawać nowych ludzi i możemy wymieniać się doświadczeniami. Uczę się ciągle nowych rzeczy i mam marzenia, jestem wdzięczny za tę możliwość.

 

 


 

Chcesz być, jak nasi prawomocni bohaterowie?

 

Skorzystaj z naszych całkowicie darmowych materiałów szkoleniowych, czeka na Ciebie aż 12 modułów, dzięki którym zwiększysz swój zasób wiedzy z zakresu prawa i samorzecznictwa.

 

Kliknij >tutaj< i przejdź do materiałów szkoleniowych!

 


 

 

A co dobrego przyniósł Ci projekt? 

 

— Cieszę się, że są koło mnie ludzie, którzy mi pomagają, bo nie wszystko potrafię załatwić sam, ale wiem, że muszę nauczyć się być samodzielny i mniej się tego boję. Pomoże mi się to rozwinąć i spełnić marzenia.

 

 

Każdy powinien być rzecznikiem własnych potrzeb. 

 

W trakcie trwania projektu przygotowaliśmy dla uczestników 12 modułów tematycznych z zakresu prawa, poruszających w przystępny i łatwy sposób najczęstsze problemy, z jakimi spotykają się w codziennym życiu.

 

Jaki był nasz cel? Przede wszystkim zwiększenie poczucia sprawczości uczestników, ale także wdrożenie metod efektywnego wykorzystania wiedzy, którą uczestnicy mogli przetestować podczas wyjść terenowych. Uczyliśmy na co zwracać uwagę, czego unikać i jak podchodzić do pewnych kwestii, korzystając z materiałów edukacyjnych. Zadbaliśmy też o to, by mieli świadomość, jakie prawa im przysługują, jakie sprawy mogą ich dotyczyć, jak mogą reagować i do kogo się zgłosić po pomoc, jak również - jakie konsekwencje niosą określone działania czy zachowania. 

 

Co ważniejsze, w przygotowanych przez nas materiałach znalazły się także prezentacje dla rodziców i opiekunów naszych uczestników, co oznacza, że zakres oferowanej przez nas wiedzy zawarty był w 24 prezentacjach, które były dostępne online i mogły być wykorzystane przez każdego, kto chciał poszerzyć swoją wiedzę na temat praw i obowiązków w różnych dziedzinach życia. Dzięki temu nasze działania miały szerszy zasięg i mogły przyczynić się do poprawy świadomości społecznej w tym zakresie. 

 

 

Adam, jakie masz plany na swoje samodzielne życie? 

 

— Chciałbym popracować nad swoją wymową, aby być bardziej zrozumiały dla innych osób. Z chęcią się uczę nowych słów, zwłaszcza jeśli słyszę je po raz pierwszy. To chyba dobry krok. Na pewno mniej się boję o to, czy sobie poradzę, czy nie. Mniej rzeczy mnie przeraża, ale niektóre sprawiają mi duży problem, chociaż jestem chwalony. Teraz chciałbym, aby ludzie nas nie wykluczali, nie bali się niepełnosprawności i nas samych oraz aby lepiej nas traktowali.

 

 

"Samorzecznictwo zachęca do zmian i poznawania nowych ludzi" 

 

Osoby niepełnosprawne chcą być bardziej pewne siebie, nie tylko dla własnego dobra, ale także, aby lepiej integrować się ze społeczeństwem. Promowanie samorzecznictwa wśród osób niepełnosprawnych może pomóc w walce z dyskryminacją osób wykluczonych, pokazując, że są one zdolne do samodzielnego funkcjonowania i osiągania swoich celów, a tym samym zmniejszając negatywne stereotypy i uprzedzenia wobec nich w społeczeństwie. 

 

Działania takie mogą również przyczynić się do zwiększenia zatrudnienia wśród osób niepełnosprawnych, co pozwoli im na rozwój i znacznie większą niezależność finansową, a jednocześnie zapobiegnie sytuacji, w której staną się oni problemem społecznym. Zapewni im to przede wszystkim szerszy zakres możliwości, a także pomoże w zmniejszeniu negatywnych stereotypów i uprzedzeń, jakie narosły wokół niepełnosprawności. 

 

Pamiętamy, że projekt #prawoMOCNI powstał dzięki dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

 

 

 

 

23 marca 2023

kontakt@kochamswojezycie.pl

+48 883 913 121

Kontakt

Znajdź nas również na:

Strona powstała jako część projektu #prawoMOCNI realizowanego z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.  

 

Fundacja Różnosprawni © 2023

 

 

 

 

Jesteśmy po to, aby wspierać i edukować osoby niepełnosprawne z zakresu ich praw

i obowiązków. Wzmacniając samodzielność czynimy życie łatwiejszym!

WIĘCEJ O PROJEKCIE

Jesteśmy po to, aby wspierać i edukować osoby niepełnosprawne z zakresu ich praw i obowiązków.

Wzmacniając samodzielność czynimy

życie łatwiejszym!

Przydatne linki

Kontakt

Masz pytania? Zadzwoń!

883 913 121

WYŚLIJ WIADOMOŚĆ

Obserwuj nas: