kontakt@kochamswojezycie.pl

+48 883 913 121

Kontakt

Znajdź nas również na:

Jesteśmy po to, aby wspierać i edukować osoby niepełnosprawne z zakresu ich praw

i obowiązków. Wzmacniając samodzielność czynimy życie łatwiejszym!

WIĘCEJ O PROJEKCIE

Przydatne linki

Kontakt

Masz pytania? Zadzwoń!

883 913 121

WYŚLIJ WIADOMOŚĆ

Obserwuj nas:

Zawitaliśmy do kolejnej instytucji, aby wyjaśnić jej zasady działania

PCPR czyli kolejne wyjście za nami!

17 stycznia 2022

Kim są #prawoMOCNI?

W kilku zdaniach o tym, jak zostać samodzielnym bohaterem

PCPR czyli kolejne wyjście terenowe za nami!

Domyślna treść artykułu.

 

W każdym nowo utworzonym artykule pokaże się wpisany tutaj tekst. Wpisz więc tutaj domyślną treść nowego artykułu lub instrukcję dodawania nowego artykułu dla swojego klienta.

 

Dlaczego właśnie ta instytucja?

 

 

PCPR czyli Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, to jedna z podstawowych instytucji, którą warto znać, zwłaszcza, że to tutaj najczęściej osoby niepełnosprawne mogą starać się o uzyskanie pomocy w sytuacjach problematycznych i kryzysowych, jak i otrzymać dofinansowanie na różnego rodzaju sprzęty rehabilitacyjne.

 

Ponadto, tego typu jednostki przede wszystkim udzielają pomocy społecznej w zakresie pomocy dzieciom, rodzinom, osobom starszym czy właśnie osobom chorym i niepełnosprawnym. Dlatego tak istotna jest znajomość tego, jak PCPR funkcjonuje oraz kiedy i w jakim przypadku warto się do niego udać.

 

Pamiętajmy, że PCPR nie tylko dba o nasze bezpieczeństwo w razie kłopotów, czy to prowadząc punkt interwencji kryzysowej lub przyznając pomoc pieniężną, ale również świadczy szereg różnych usług, które dotyczą nawet takich zadań, jak: pomoc w integracji ze środowiskiem osób mających trudności w przystosowaniu się do życia, udzielanie informacji osobom ubiegającym się o pomoc czy prowadzenie punktu informacyjnego dla osób niepełnosprawnych.

 

 

 

 

Rehabilitacja społeczna jest kluczowa

 

 

Nie ma co ukrywać, że osoby niepełnosprawne zdecydowanie częściej napotykają na bariery techniczne bądź są zmuszone do ciągłego korzystania z narzędzi, które je zlikwidują, aby móc realizować swoje aspiracje czy po prostu, by osiągnąć lepszą jakość życia. Zdolność i umiejętność do pełnienia ról, które wymaga od nas środowisko, to nie tylko adoptowanie się do sytuacji, ale osiąganie również pełnego fizycznego i psychicznego dobrostanu, bo mimo wszystko każdy z nas (nawet wobec barier, jakie napotyka) pragnie wieść szczęśliwe i długie życie.

 

Instytucje typu PCPR, które działają ma terenach powiatu w pewnym stopniu pozwalają te marzenia ziścić. Poznanie tego miejsca od środka, było dla naszych uczestników ważnym krokiem, ku samodzielności. Nie tylko zauważyli, że o pomoc można prosić, ale również mogli trochę bardziej odnaleźć się pośród przepisów i uregulowań prawnych dla osób niepełnosprawnych.

 

 


 

Wyjścia terenowe mogliśmy zrealizować dzięki programowi Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy, który jest finansowany z Funduszy EOG.

 

Oprócz warsztatów przygotujemy wiosenną kampanię społeczną, a także ogólnodostępne materiały edukacyjne do pobrania dla każdego.

 


 

 

Jak wyglądało szkolenie w terenie?

 

 

Wraz z Prawomocnymi uczestnikami i w asyście opiekuna grupy udaliśmy się do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, aby poznać tę instytucję nieco bliżej. Skorzystaliśmy z pomocy windy, aby dostać się do środka, co okazało się wspaniałą przygodą dla niektórych uczestników - mogliśmy i tutaj dokładnie wyjaśnić jej działanie oraz zasugerować, że zawsze trzeba szukać rozwiązań i przede wszystkim się nie poddawać, nawet jeśli na naszej drodze napotykamy na jakąś barierę.

 

Przez krótki moment w oczekiwaniu na przyjęcie mieliśmy okazję trochę więcej porozmawiać o samej instytucji. Co więcej! Przypomnieliśmy także dokładny plan tego terenowego szkolenia, tak aby każdy z grupy był przygotowany na dalszą - już samodzielną rozmowę ze specjalistą.

 

 

Podczas rozmowy z pracownikiem placówki, każdy z uczestników wykazywał niebywałe zaangażowanie, dzięki czemu omówiliśmy naprawdę dużo kwestii związanych z pomocą, jaką PCPR świadczy osobom niepełnosprawnym - szczególnie zwracając uwagę na te najważniejsze. Poznanie szeregu form niesionej pomocy czy możliwości, jakie niesie za sobą opcja dofinansowania, spotkała się z bardzo pozytywnym odzewem, ponieważ nie każdy uczestnik był świadom tego o jaki rodzaj pomocy może świadczyć.

 

Po wprowadzeniu, jak i omówieniu szeregu aspektów i czynników prawnych, uczestnicy mieli okazję poczuć się jak prawdziwi interesanci, bowiem samodzielnie, ale w oparciu o pomoc specjalisty z PCPR, uzyskali pełną informację nt. wypełniania wniosków - nie tylko pod względem teoretycznym, ale także w praktyce. Wierzymy, że dzięki temu są oni o krok bliżsi od bycia swoimi własnym prawomocnymi adwokatami.

 

 

 

 

17 stycznia 2022

kontakt@kochamswojezycie.pl

+48 883 913 121

Kontakt

Znajdź nas również na:

Strona powstała jako część projektu #prawoMOCNI realizowanego z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.  

 

Fundacja Kocham Swoje Życie © 2023

 

 

 

 

Jesteśmy po to, aby wspierać i edukować osoby niepełnosprawne z zakresu ich praw

i obowiązków. Wzmacniając samodzielność czynimy życie łatwiejszym!

WIĘCEJ O PROJEKCIE

Jesteśmy po to, aby wspierać i edukować osoby niepełnosprawne z zakresu ich praw i obowiązków.

Wzmacniając samodzielność czynimy

życie łatwiejszym!

Przydatne linki

Kontakt

Masz pytania? Zadzwoń!

883 913 121

WYŚLIJ WIADOMOŚĆ

Obserwuj nas: