kontakt@kochamswojezycie.pl

+48 883 913 121

Kontakt

Znajdź nas również na:

Jesteśmy po to, aby wspierać i edukować osoby niepełnosprawne z zakresu ich praw

i obowiązków. Wzmacniając samodzielność czynimy życie łatwiejszym!

WIĘCEJ O PROJEKCIE

Przydatne linki

Kontakt

Masz pytania? Zadzwoń!

883 913 121

WYŚLIJ WIADOMOŚĆ

Obserwuj nas:

W kilku zdaniach o tym, jak zostać samodzielnym bohaterem

Kim są
#prawoMOCNI?

27 września 2021

O decyzjach i autonomii

Kolejne szkolenie za nami, a w nim o podejmowaniu decyzji

O decyzjach i autonomii - kolejne szkolenie za nami

Domyślna treść artykułu.


W każdym nowo utworzonym artykule pokaże się wpisany tutaj tekst. Wpisz więc tutaj domyślną treść nowego artykułu lub instrukcję dodawania nowego artykułu dla swojego klienta.

Wsparcie przy podejmowaniu decyzji (autonomia i szacunek)

 

 

Kolejne z cyklu szkolenie, które zorganizowaliśmy dotyczyło: “Wsparcia przy podejmowaniu decyzji”, a także poruszało temat autonomii i szacunku, nie tylko wobec innych, ale i siebie samego. Temat ten jest szczególnie ważny dla osób niepełnosprawnych, gdyż decyzje, które muszą podejmować na co dzień są przez nich inaczej pojmowane i często są trudniejsze niż nam się wydaje i niejednokrotnie wymagają większego nakładu sił czy wiążą się z obawą i strachem przed nieznanym. 

 

Każdemu z nas zdarza się czasem sytuacja, gdy musi podjąć trudną decyzję, czasem nawet taką, w której żadne z rozwiązań nie jest zadowalające. Mówiąc potocznie “musi wybrać mniejsze zło”. W bardzo trudnej sytuacji znajdują się osoby z niepełnosprawnością umysłową, gdyż często nie do końca rozumieją one wszystkie konsekwencje z jakimi wiąże się konkretny wybór.

 

Wszyscy ludzie potrzebują wsparcia przy podejmowaniu ważnych życiowych decyzji. Osoby niepełnosprawne również mają prawo do decydowania oraz dokonywania wyborów w swoim życiu, nawet jeżeli potrzebują dodatkowej pomocy. 

 

 

Wszyscy mamy prawo do podejmowania decyzji dotyczących naszego życia

 

 

Wiemy o tym doskonale! Dlatego podczas szkolenia omówiliśmy dokładnie jak powinno wyglądać podejmowanie decyzji, omówiliśmy też kwestie podejmowania ryzyka oraz ponoszenia konsekwencji podjętych wyborów. Przybliżyliśmy uczestnikom pojęcie sieci wsparcia przy podejmowaniu decyzji, wskazaliśmy osoby, które warto do takiej sieci włączyć oraz staraliśmy się uzmysłowić każdemu z uczestników to, czym są wartości i jaki mają wpływ na nasze życie.

 

 

Co jeszcze?

 

Przypomnieliśmy uczestnikom, że każdy ma prawo podejmować decyzje, ponosić ich konsekwencje i uczyć się na błędach. Powiedzieliśmy głośno, że wysłuchanie dobrych rad nie oznacza, że musimy się do nich zastosować, decyzja, którą podejmujemy należy do nas.

 

Na koniec omówiliśmy też kwestię udostępniania danych wrażliwych takich jak na przykład dane o swojej sytuacji zdrowotnej - kto powinien wiedzieć a kto zdecydowanie nie powinien posiadać takich informacji

 

A to wszystko dzięki dotacjom programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, który jest finansowany z Funduszy EOG. 

 

Jest nam niezmiernie miło, że nasze szkolenie wzbudziło tak duże zainteresowanie wśród uczestników. Dziękujemy Wam za aktywne uczestniczenie w warsztatach oraz za żywą dyskusję po zakończeniu prezentacji.

 

Mamy nadzieję, że nabyta wiedza znacznie ułatwi Wam podejmowanie decyzji - zarówno tych prostych jak i tych wymagających dłuższego przemyślenia i konsultacji ze swoją siecią wsparcia. 

Dziękujemy Wam za udział i zapraszamy serdecznie na kolejne warsztaty!

 

 

 

 

 

27 września 2021

kontakt@kochamswojezycie.pl

+48 883 913 121

Kontakt

Znajdź nas również na:

Strona powstała jako część projektu #prawoMOCNI realizowanego z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.  

 

Fundacja Kocham Swoje Życie © 2023

 

 

 

 

Jesteśmy po to, aby wspierać i edukować osoby niepełnosprawne z zakresu ich praw

i obowiązków. Wzmacniając samodzielność czynimy życie łatwiejszym!

WIĘCEJ O PROJEKCIE

Jesteśmy po to, aby wspierać i edukować osoby niepełnosprawne z zakresu ich praw i obowiązków.

Wzmacniając samodzielność czynimy

życie łatwiejszym!

Przydatne linki

Kontakt

Masz pytania? Zadzwoń!

883 913 121

WYŚLIJ WIADOMOŚĆ

Obserwuj nas: