kontakt@kochamswojezycie.pl
Masz pytania? Zadzwoń!
883 913 121
Realizacja projektu #prawoMOCNI rusza pełną parą
05 marca 2021
Realizacja projektu #prawoMOCNI rusza pełną parą
Domyślna treść artykułu.
W każdym nowo utworzonym artykule pokaże się wpisany tutaj tekst. Wpisz więc tutaj domyślną treść nowego artykułu lub instrukcję dodawania nowego artykułu dla swojego klienta.
Realizacja rusza pełną parą!
Rekrutacja uczestników przeszła nasze najśmielsze oczekiwania, możemy na tym etapie pochwalić się tym, że zgromadziliśmy przesympatyczną grupę, która tak jak i my - nie może doczekać się pierwszych wspólnych działań, szkoleń i warsztatów.
Powiedzieć, że wszystko zostało dopięte na ostatni guzik, to jakby zamknąć sobie szansę na pracę i konsultacje, które odgrywają w tym projekcie ogromną rolę. W między czasie nie próżnowaliśmy - udało nam się dużo podyskutować, odbywały się konsultacje ze specjalistami, realizowaliśmy w zespole burzę mózgów, tworzyliśmy mapy myśli, a nasz grafik starał się wszystko ładnie ująć lub nam zobrazować. Co więcej! prośby oraz sugestie opiekunów i rodziców czy osób niepełnosprawnych zostały w większości spełnione, co napawa nas dumą.
Przy czym (to ważne!) zostawiamy sobie możliwość poszerzania tego pola, wciąż eksplorując materiał i analizując jego odbiór - nie tylko od strony merytorycznej. Ponieważ #prawoMOCNI, to głos tych, którzy chcą, aby ich zauważono, a my chcemy im dać tę szansę.
Pamiętamy, że to wszystko dzięki dotacjom programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, który jest finansowany z Funduszy EOG.
Już niebawem rozpoczynamy cykl warsztatów stacjonarnych z osobami niepełnosprawnymi w oparciu o materiały szkoleniowe oraz na późniejszym etapie spodziewajcie się większej częstotliwości w aktualnościach oraz naszym profilu na Facebooku - będziemy szczególnie informować o samym projekcie, jak i problemach z jakimi zmagają się osoby niepełnosprawne w życiu codziennym, aby przede wszystkim szerzyć wiedzę.
Każdy z uczestników projektu #prawoMOCNI pozna swoje prawa i obowiązki, nauczy się sprawnie korzystać z instytucji społecznych oraz komunikacji miejskiej, bez niepotrzebnego stresu i obaw.
To nie wszystko! Stworzenie grupy self-adwokatów, to tylko jeden z naszych celów.
W drugiej części projektu wystartujemy z kampanią społeczną, która przede wszystkim będzie poruszać kwestie społecznej konieczności wspierania osób niepełnosprawnych, aby mogli wieść powszechne i niezależne życie.
O czym będą warsztaty?
Poruszymy tematy związane z najczęstszymi problemami jakie spotykają na co dzień osoby niepełnosprawne. Planujemy podczas cyklu 40 godzin warsztatów przybliżyć Wam takie tematy jak:
Rodzina, najbliżsi - uczucia, przemoc, jak się chronić,
Wsparcie przy podejmowaniu decyzji,
Kontakt z podstawowymi instytucjami,
Sprawy konsumenckie,
Prawo karne, trudne sytuacje, policja i sąd,
Internet i bezpieczeństwo cyfrowe,
Jestem pracownikiem, prawo pracy, obowiązki pracownika,
Pieniądze, budżet domowy, oszczędzanie,
Hobby i zainteresowania - możliwości i zagrożenia,
Śmierć - aspekty emocjonalne i prawne,
Trening umiejętności i kompetencji społecznych,
Self-prezentacja.
Co zaplanowaliśmy?
Naszym najważniejszym celem jest wzrost znajomości prawa u osób niepełnosprawnych, dlatego też założyliśmy szereg działań, które mają nam w tym celu pomóc. W główniej mierze zamierzamy ten cel osiągnąć dzięki szkoleniom stacjonarnym i wspólnym wyjściom terenowym.
Ponadto w skład projektu wchodzą:
Konsultacje ze specjalistami
Szkolenia dla personelu
Wideokonferencja
Kampania społeczna
Materiały merytoryczne i katalog dobrych praktyk
Rekomendacje
Raport z ewaluacji projektu
Dla Waszych opiekunów przewidzieliśmy szkolenia z tych samych tematów, tak by również oni posiadali wiedzę, dzięki której sytuacje prawne staną się łatwe do rozwiązania. Dla nich zarezerwowaliśmy 10 godzin pokaźnej dawki wiedzy.
Dlaczego właśnie te tematy?
Osoby niepełnosprawne, a w szczególności niepełnosprawne umysłowo na co dzień mierzą się z trudną sytuacją, która polega na ich niewielkiej autonomii wobec bliskich, ograniczonej samodzielności i sprawczości w kształtowaniu swojego życia. Trzeba szczególnie zwrócić uwagę, że częstym problemem jest brak zrozumienia pism, które otrzymują z urzędów. Niestety, ale nieznajomość swoich praw, potrafi sprawić, że stajemy się bezradni - problem narasta, gdy codziennie czynności zostają zakłócone i zaczynają sprawiać problem, np. podczas zakupów czy podróży autobusem. Brak znajomości procedur oraz swoich praw i obowiązków powoduje, że osoby te wpadają w panikę i nie wiedzą, jak uporać się z niecodzienną sytuacją.
Zaznajomienie się ze swoimi obowiązkami i prawami, poznanie zasad działania czy kontaktu z rozmaitymi instytucjami, poznanie poszczególnych etapów postępowania w różnych nieprzyjemnych sytuacjach oraz (co ważne) umiejętność self-prezentacji znacznie ułatwi osobom niepełnosprawnych funkcjonowanie w naszym skomplikowanych świecie pełnym prawnych zawiłości.
Będąc pewnymi siebie, znając procedury postępowania oraz będąc w stanie przewidzieć rozwój sytuacji, osoby niepełnosprawne lub nawet ich rodzice będą spokojni i łatwiej będzie im załatwić wszelkie urzędowe sprawy i sprawunki, dbając o swój domowy budżet, zapewnią sobie bufor bezpieczeństwa oraz komfort psychiczny, a poprzez znajomość kodeksu prawnego, niejednokrotnie unikną konfliktu z prawem.
Chciałbyś wiedzieć więcej?
Zapraszamy cię do śledzenia naszego profilu na Facebooku!
Gdzie pokrótce będziemy dzielić się dotychczasowymi osiągnięciami oraz prezentować w formie fotorelacji wydarzenia, które są za nami.
kontakt@kochamswojezycie.pl
Strona powstała jako część projektu #prawoMOCNI realizowanego z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.
Fundacja Kocham Swoje Życie © 2023
Masz pytania? Zadzwoń!
883 913 121