kontakt@kochamswojezycie.pl

+48 883 913 121

Kontakt

Znajdź nas również na:

Jesteśmy po to, aby wspierać i edukować osoby niepełnosprawne z zakresu ich praw

i obowiązków. Wzmacniając samodzielność czynimy życie łatwiejszym!

WIĘCEJ O PROJEKCIE

Przydatne linki

Kontakt

Masz pytania? Zadzwoń!

883 913 121

WYŚLIJ WIADOMOŚĆ

Obserwuj nas:

Jak odnaleźć się w sieci?

Internet  i jego netykieta.

07 październik 2021

Kim są #prawoMOCNI?

W kilku zdaniach o tym, jak zostać samodzielnym bohaterem

Internet  i jego netykieta. Jak odnaleźć się w sieci?

Domyślna treść artykułu.

 

W każdym nowo utworzonym artykule pokaże się wpisany tutaj tekst. Wpisz więc tutaj domyślną treść nowego artykułu lub instrukcję dodawania nowego artykułu dla swojego klienta.

 

Internet i bezpieczeństwo cyfrowe

 

Nadszedł czas by móc się pochwalić kolejnym osiągnięciem!

 

Przeprowadziliśmy spotkanie o tematyce: Internet i bezpieczeństwo cyfrowe. Temat ten był dla nas szczególnie ważny ponieważ każdy z nas na co dzień korzysta z Internetu, czy to za pomocą komputera czy swojego telefonu typu smartfon. W każdym z tych przypadków mamy do czynienia z ogromem możliwości jakie oferuje nam otwarta sieć. Oczywistym jest to, że możemy się tutaj spotkać z dużą dawką niebezpieczeństw, które idą w parze z szeroko rozumianą dostępnością do mediów. 

 

Co ważne, Szkolenie to mogliśmy zrealizować dzięki programowi Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, który jest finansowany z Funduszy EOG. 

 

 

Jakie mamy prawa, jako Internauci?

 

W czasie szkolenia omówiliśmy prawo obowiązujące dostawców Internetu oraz jego odbiorców. Wspomnieliśmy również o obowiązkach, które musi spełnić każdy taki dostawca, w oparciu o prawach użytkowników do nieograniczonego dostępu do legalnych treści, prawie do godziwej ceny za usługę oraz o systemie wsparcia dla osób niepełnosprawnych chcących korzystać z dostępu do sieci. Nie zapomnieliśmy także poruszyć kwestii nakazów i zakazów dotyczących osób, które z tej sieci korzystają. 

 

Kolejnym elementem szkolenia było omówienie zasad Netykiety czyli savoir- vivre w Internecie. Jak się okazuje, pełni on w mediach bardzo ważną rolę, dlatego warto się zapoznać z jej zasadami, szczególnie jeśli zależy nam, żebyśmy byli odbierani przez innych, jako osoba poważna i godna zaufania. Co więcej! Flooding, spam czy nadmiar emotikon, jak i pisanie wyłącznie dużymi literami teraz będziemy stosować z umiarem.

 

 

...o legalnej kulturze, słów kilka

 

Duże zainteresowanie wzbudził temat praw autorskich oraz legalnej kultury. Jak się okazuje, wiele osób nie było do końca świadomych, jak wiele dóbr kultury jest dla nich dostępnych zupełnie legalnie i za darmo.

 

Teraz uczestnicy szkolenia nie będą bali się korzystać z dostępu do muzyki, literatury czy obrazów ponieważ wiedzą dokładnie, w jakim zakresie wykorzystywanie tych zasobów jest nie tylko legalne, ale i często pożądane przez twórców.

 

Mamy też szczerą nadzieję, że informacje na temat praw autorskich, które przekazaliśmy podczas spotkania uchronią naszych uczestników przed złamaniem tych praw w przyszłości.  

 

 

No dobrze, a co z bezpieczeństwem?

 

Sporo czasu poświęciliśmy tematowi bezpieczeństwa, a dokładniej sposobom na uniknięcie zainfekowania komputera lub naszego smartfona groźnym wirusem.

 

W tym celu omówiliśmy najpopularniejsze programy antywirusowe, zasady bezpiecznego korzystania z e-maila i mediów społecznościowych oraz sposoby nadawania haseł dostępu do naszych aplikacji.

 

Kiedy przeszliśmy do tematu prób wyłudzenia danych osobowych i danych dostępu, z dużym niepokojem odnotowaliśmy fakt, że niestety prawie każdy Prawomocny uczestnik warsztatów dostał kiedyś wiadomość, która była próbą wyłudzenia danych.

 

Całe szczęście, każdy z członków spotkania był czujny i nie dał się nabrać. Ta sytuacja utwierdziła nas jednak w przekonaniu, że o niebezpieczeństwach, które się dzieją w sieci trzeba dużo rozmawiać i bez przerwy o nich edukować, aby móc być na bieżąco z informacją o nowych sposobach na oszustwa - wiedząc jak skutecznie się przed nimi bronić.

 

Bardzo się cieszymy, że grupa uczestników za każdym razem jest tak liczna oraz tak chętna do dyskusji. Dziękujemy Wam za każde zadane pytanie, każdą sugestię i każdą wątpliwość. Warsztaty z Wami to sama przyjemność.

 

Do zobaczenia na kolejnym spotkaniu! 

 

 

 

 

 

07 października 2021

kontakt@kochamswojezycie.pl

+48 883 913 121

Kontakt

Znajdź nas również na:

Strona powstała jako część projektu #prawoMOCNI realizowanego z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.  

 

Fundacja Różnosprawni © 2023

 

 

 

 

Jesteśmy po to, aby wspierać i edukować osoby niepełnosprawne z zakresu ich praw

i obowiązków. Wzmacniając samodzielność czynimy życie łatwiejszym!

WIĘCEJ O PROJEKCIE

Jesteśmy po to, aby wspierać i edukować osoby niepełnosprawne z zakresu ich praw i obowiązków.

Wzmacniając samodzielność czynimy

życie łatwiejszym!

Przydatne linki

Kontakt

Masz pytania? Zadzwoń!

883 913 121

WYŚLIJ WIADOMOŚĆ

Obserwuj nas: